İbrahim Peygamber (İsa’dan yaklaşık 2000 yıl önce)
Tanrı İbrahim’e seslenmiş ve ona olağanüstü vaatlerde bulunmuştu. Bu vaatleri Yaratılış 15. bölümde okuyabiliriz.

Ama bir gün Tanrı İbrahim’e seslendi ve Sodom ve Gomora adlı şehirleri günahlarından dolayı gökten gelecek ateşle yok edeceğini söyledi. Burada İbrahim cesaretini topladı ve bu şehirlerin yok olmamasını diledi; çünkü yeğeni Lut ve ailesi orada yaşıyordu:

RAB’be yaklaşarak, ‹‹Haksızla birlikte haklıyı da mı yok edeceksin?›› diye sordu (İbrahim), ‹‹Kentte elli doğru kişi var diyelim. Orayı gerçekten yok edecek misin? İçindeki elli doğru kişinin hatırı için kenti bağışlamayacak mısın? Senden uzak olsun bu. Haklıyı, haksızı aynı kefeye koyarak haksızın yanında haklıyı da öldürmek senden uzak olsun. Bütün dünyayı yargılayan adil olmalı.›› RAB, ‹‹Eğer Sodom’da elli doğru kişi bulursam, onların hatırına bütün kenti bağışlayacağım›› diye karşılık verdi. İbrahim, ‹‹Ben toz ve külüm, bir hiçim›› dedi, ‹‹Ama seninle konuşma yürekliliğini göstereceğim. Kırk beş doğru kişi var diyelim, beş kişi için bütün kenti yok mu edeceksin?›› RAB, ‹‹Eğer kentte kırk beş doğru kişi bulursam, orayı yok etmeyeceğim›› dedi.
İbrahim yine sordu: ‹‹Ya kırk kişi bulursan?›› RAB, ‹‹O kırk kişinin hatırı için hiçbir şey yapmayacağım›› diye yanıtladı. İbrahim, ‹‹Ya Rab, öfkelenme ama, otuz kişi var diyelim?›› dedi. RAB, ‹‹Otuz kişi bulursam, kente dokunmayacağım›› diye yanıtladı. İbrahim, ‹‹Ya Rab, lütfen konuşma yürekliliğimi bağışla›› dedi, ‹‹Eğer yirmi kişi bulursan?›› RAB, ‹‹Yirmi kişinin hatırı için kenti yok etmeyeceğim›› diye yanıtladı. İbrahim, ‹‹Ya Rab, öfkelenme ama, bir kez daha konuşacağım›› dedi, ‹‹Eğer on kişi bulursan?›› RAB, ‹‹On kişinin hatırı için kenti yok etmeyeceğim›› diye yanıtladı. RAB İbrahim’le konuşmasını bitirince oradan ayrıldı, İbrahim de çadırına döndü.

Ve gerçekten de Sodom ve Gomora’da 10 doğru kişi yoktu. Buna rağmen Tanrı İbrahim’in duasını duydu ve Lut’u ve ailesini kurtardı. Başkaları için dua etmek ne güzel bir armağan!