Hanna (yaklaşık İ.Ö. 1050)

Elkana’nın iki karısı vardı. Birinin çocuğu olmuyordu. Bu kadın çok üzülüyordu. Diğer kadın onu kızdırıyor ve aşağılıyordu. İnsanlar bu kadının Tanrı’nın lanetine uğradığını düşünüyorlardı. Bir gün Yeruşalim’deki tapınağa geldi ve dua etti: 1. Samuel 1:10:

Hanna, gönlü buruk, acı acı ağlayarak RAB’be yakardı ve şu adağı adadı: ‹‹Ey Her Şeye Egemen RAB, kulunun üzüntüsüne gerçekten bakıp beni anımsar, kulunu unutmayıp bana bir erkek çocuk verirsen, yaşamı boyunca onu sana adayacağım. Onun başına hiç ustura değmeyecek. ››

Ve Tanrı onun duasını duydu. Kadının bir oğlu oldu. Herhangi bir oğul değil, daha sonra peygamber olacak olan Samuel. Hanna diğer kadının davranışlarına çok kızıyordu ama ona bunların hesabını sormak ya da intikam almak istemiyordu. Bunun yerine Tanrı’dan yardım istedi. Onun bu davranışı bize de örnek olmalı. İntikam almak yerine dua etmek. Lanetlemek yerine bereketlemek ve iyi olanı düşünmek ve dilemek.

Tanrı onun duasına cevap verdiğinde, başka bir övgü duasıyla Tanrı’ya şükretti: 1. Samuel 2:1-10:

Hanna şöyle dua etti: ‹‹Yüreğim RAB’de bulduğum sevinçle coşuyor; Gücümü yükselten RAB’dir. Düşmanlarımın karşısında övünüyor, Kurtarışınla seviniyorum! Kutsallıkta RAB’bin benzeri yok, Evet, senin gibisi yok, ya RAB! Tanrımız gibi dayanak yok. Artık büyük konuşmayın, Ağzınızdan küstahça sözler çıkmasın. Çünkü RAB her şeyi bilen Tanrı’dır; O’dur davranışları tartan.
Güçlülerin yayları kırılır; Güçsüzlerse güçle donatılır. Toklar yiyecek uğruna gündelikçi olur, Açlar doyurulur. Kısır kadın yedi çocuk doğururken, Çok çocuklu kadın kimsesiz kalır. RAB öldürür de diriltir de, Ölüler diyarına indirir ve çıkarır. O kimini yoksul, kimini varsıl kılar; Kimini alçaltır, kimini yükseltir.
Düşkünü yerden kaldırır, Yoksulu çöplükten çıkarır; Soylularla oturtsun Ve kendilerine onur tahtını miras olarak bağışlasın diye. Çünkü yeryüzünün temelleri RAB’bindir, O dünyayı onların üzerine kurmuştur. RAB sadık kullarının adımlarını korur, Ama kötüler karanlıkta susturulur. Çünkü güçle zafere ulaşamaz insan. RAB’be karşı gelenler paramparça olacak, RAB onlara karşı gökleri gürletecek, Bütün dünyayı yargılayacak, Kralını güçle donatacak, Meshettiği kralın gücünü yükseltecek. ››

Hanna bundan başka 3 erkek ve 2 kız çocuğu dünyaya getirdi. Duasının kabul olmasının ardından ne büyük bir mutluluk. Eğer dileklerimiz Tanrı’nın isteğine uygun olursa ve O’na yürekten şükredersek, Tanrı dualarımızı rüyamızda bile göremeyeceğimizden daha fazla ve derinlikte cevaplar.