İsa Mesih’in Duaları

 

İsa Mesih (İ.S. 30)

İsa Mesih İslamiyet’te peygamber olarak tanınır. Ama O, gelecekte olacak şeyleri söyleyen ve insanları doğru yola çekmeye çalışan bir peygamberden daha fazlası idi. O, doğumundan önce Tanrı ile var olan idi, İbrahim’den çok önce, dünyanın yaratılışından da önce vardı. İbraniler birinci bölümde şöyle yazar:

Tanrı eski zamanlarda peygamberler aracılığıyla birçok kez çeşitli yollardan atalarımıza seslendi. Bu son çağda da her şeye mirasçı kıldığı ve aracılığıyla evreni yarattığı kendi Oğlu’yla bize seslenmiştir. Oğul, Tanrı yüceliğinin parıltısı, O’nun varlığının öz görünümüdür. Güçlü sözüyle her şeyi devam ettirir. (İbraniler 1:1-3)

Çok özel biri olan İsa Mesih, hep çok özel bir şekilde dua etti. O’nun dualarını İncil’in başındaki dört müjde kitaplarında okuyabilirsin. Yuhanna 17. bölümde çok özel bir duyuruda bulunduğu veda duasını okuyabiliriz:

İsa bunları söyledikten sonra, gözlerini gökyüzüne kaldırıp şöyle dedi: ‹‹Baba, saat geldi. Oğlun’u yücelt ki, Oğul da seni yüceltsin. Çünkü sen O’na bütün insanlık üzerinde yetki verdin. Öyle ki, O’na verdiklerinin hepsine sonsuz yaşam versin. Sonsuz yaşam, tek gerçek Tanrı olan seni ve gönderdiğin İsa Mesih’i tanımalarıdır. Yapmam için bana verdiğin işi tamamlamakla seni yeryüzünde yücelttim. Baba, dünya var olmadan önce ben senin yanındayken sahip olduğum yücelikle şimdi beni yanında yücelt. ‹‹Dünyadan bana verdiğin insanlara senin adını açıkladım. Onlar senindiler, bana verdin ve senin sözüne uydular.

Bu duanın devamı da var. Hepsini oku! Bu duada İsa’nın Tanrı’ya nasıl BABA dediğini ve kendisini de OĞUL olarak adlandırdığını okuyoruz. Oğul derken bizim dünyasal bir oğuldan anlayacağımızın çok ötesinde bir şeyi kastediyor. Kendisinin ve Baba’nın bir olduğunu söylüyor. Bu nedenle öleceği an çok yaklaşmışken şöyle dua etmişti: “Sonsuz yaşam, tek gerçek ve Tanrı olan Seni ve gönderdiğin İsa Mesih’i tanımalarıdır”. Demek ki söz konusu olan şey, Tanrı’yı bir Baba ve İsa’yı Tanrı’nın Oğlu olarak tanıyıp kabul edersek bulacağımız sonsuz yaşamdır. Eğer bunu daha önce yapmadıysan, şimdi yapabilirsin!
Kocalar için bir son söz:

Bunun gibi, ey kocalar, siz de daha zayıf varlıklar olan karılarınızla anlayış içinde yaşayın. Tanrı’nın lütfettiği yaşamın ortak mirasçıları oldukları için onlara saygı gösterin. Öyle ki, dualarınıza bir engel çıkmasın. 1.Petrus 3:7

Kocalar eşlerine sevgiyle, ilgiyle, anlayışla ve özenle davranmalılar. Böyle davranmayan kişi Tanrı’nın dualarına cevap vermemesine hiç şaşırmamalı.