İsa’nın Annesi Meryem

 

İsa’nın Annesi Meryem (M.S.0)

İsa’nın annesi Meryem de dua etti. Meryem, İncil’in hiçbir yerinde insanların dualarına cevap vereceğini söyleyip kendisine dua edilmesini istemez. Tanrı, bir insana dua etmenin yanlış olduğunu Çıkış 20:2-3 ve Yasanın Tekrarı 5:6-7’de söylüyor. Yine de Meryem’in nasıl dua ettiğine bakarak ondan nasıl dua edilebileceğini öğrenebiliriz. Meryem, Tanrı’ya itaat eden ve Tanrı tarafından çok özel bir şekilde görevlendirilmiş olan bir insandı. O, Kurtarıcı’yı, İsa Mesih’i dünyaya getirmişti.

Meryem evli olmadığı, sadece nişanlı olduğu halde bir çocuk dünyaya getireceği bir melek tarafından bildirildi: Luka 1:32-38:

Meryem meleğe, ‹‹Bu nasıl olur? Ben erkeğe varmadım ki›› dedi. Melek ona şöyle yanıt verdi: ‹‹Kutsal Ruh senin üzerine gelecek, Yüceler Yücesi’nin gücü sana gölge salacak. Bunun için doğacak olana kutsal, Tanrı Oğlu denecek. Bak, senin akrabalarından Elizabet de yaşlılığında bir oğula gebe kaldı. Kısır bilinen bu kadın şimdi altıncı ayındadır. Tanrı’nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur.›› ‹‹Ben Rab’bin kuluyum›› dedi Meryem, ‹‹Bana dediğin gibi olsun. ›› Bundan sonra melek onun yanından ayrıldı.

Bundan sonra Meryem akrabası Elizabet’i ziyaret ettiğinde Elizabet ona şöyle dedi (Luka 1:45-55):

İman eden kadına ne mutlu! Çünkü Rab’bin ona söylediği sözler gerçekleşecektir.

Bunun üzerine Meryem o anda bir şükran duası etti:

Meryem de şöyle dedi: ‹‹Canım Rab’bi yüceltir; Ruhum, Kurtarıcım Tanrı sayesinde sevinçle coşar. Çünkü O, sıradan biri olan kuluyla ilgilendi. İşte, bundan böyle bütün kuşaklar beni mutlu sayacak. Çünkü Güçlü Olan, benim için büyük işler yaptı. O’nun adı kutsaldır. Kuşaklar boyunca kendisinden korkanlara merhamet eder. Bileğiyle büyük işler yaptı; Gururluları yüreklerindeki kuruntularla darmadağın etti. Hükümdarları tahtlarından indirdi, Sıradan insanları yükseltti. Aç olanları iyiliklerle doyurdu, Zenginleri ise elleri boş çevirdi. Atalarımıza söz verdiği gibi, İbrahim’e ve onun soyuna sonsuza dek Merhamet etmeyi unutmayarak Kulu İsrail’in yardımına yetişti. ››

Meryem bu duasında büyük bir şükranla Tanrı’nın nasıl olağanüstü bir şekilde dünyayı yönettiğini ve kendisine yapacağı şeyleri sayıyor. İnsanın karakterini ciddiye alıp buna uygun şekilde bilgece dünyada hükümdarlık süreceğini söylüyor. En önemlisi de Tanrı’nın nasıl verdiği sözü tuttuğunu ve sözünü hiç unutmadığını gördüğü için O’nu övüyor. Biz de yapmalıyız bunu. Tanrı’nın sana hangi vaatleri verdiğini biliyor musun?