Yabes’in Duası

 

Yabes’in Duası

Yabes pek tanınmayan biridir. Yahuda’nın oğullarından biridir. Onun kısa bir duası Kutsal Kitap’ta yer alır. Tanrı bu duayı bilmemizi istedi. Yabes’in duasını 1. Tarihler 4:9’da bulabiliriz:

Yabes, kardeşlerinden daha saygın biriydi. Annesi, ‹‹Onu acı çekerek doğurdum›› diyerek adını Yabes koymuştu. Yabes, İsrail’in Tanrısı’na, ‹‹Ne olur, beni kutsa, sınırlarımı genişlet!›› diye yakardı, ‹‹Elin üzerimde olsun, beni kötülükten koru. Öyle ki, acı çekmeyeyim.›› Tanrı onun yakarışını duydu.

Açıkça belli ki Yabes’in dünyaya gelişi acı bir şekilde olmuştu. Çünkü annesi ona “acı çekmek” anlamına gelen Yabes adını takmıştı. Büyük bir eksi ile hayata başlamıştı. Belki sen de hayata kötü bir şekilde başladın. O zaman Yabes’in duasını kendine örnek al. Yabes’in duası hayatındaki bu laneti kırdı ve rahat nefes almasını sağladı. Artık olağanüstü bir geleceği vardı. Duasında şunları istedi:

1.Kutsama duası: “Beni kutsa”. Maddi başarı için dua etmedi, Tanrı için önemli olan bir şey için, yani kutsaması için dua etti!

2.Sınırlarının genişletilmesi için duası: “Sınırlarımı genişlet”. Burada Yabes sahip olduğu toprağın sınırlarının genişletilmesini istemiyor, aksine Tanrı’nın mevcut durumunu değiştirmesini, kendisini geliştirmesini ve kendisine yeni olanaklar vermesini istiyor.

3.Tanrı’nın koruması için duası: “Elin üzerimde olsun, beni kötülükten koru”. Çünkü yeni olanaklara sahip olduğumuzda, tehlikeleri önceden göremeyebiliriz. Kontrolü kaybedebiliriz. Ama Tanrı bizi koruyup bize yardım edebilir. Kendi aklımıza değil, Tanrı’ya güvenmeliyiz. Tanrı’nın eli üzerimizde olsun!

4.Son olarak, ağrısının olmaması için duası: “Acı çekmeyeyim”. Bu ricasının ilginç olan tarafı, bu ayetin İbranice’sinde Yabes’in burada “acı çekmeyeyim” derken kullandığı kelimenin, annesinin Yabes’in doğmununda söylemiş olduğu kelimeyle aynı olmasıdır: “Onu acı çekerek doğurdum”. Yabes’in duası, onun yaşamında doğumundan beri egemen olan olumsuzluğu, laneti kırıyor. Tanrı Yabes’in duasını duydu! Tanrı, insanların bize yaptıkları her türlü kötülüğü bizden uzaklaştırabilir.

Bu kısa duayı her gün okuyabilir ve daha sonra hayatında yaşadığın değişimleri yazarak bizimle paylaşabilirsin.

‹‹Ne olur, beni kutsa, sınırlarımı genişlet! Elin üzerimde olsun, beni kötülükten koru. Öyle ki, acı çekmeyeyim.››