Korku Duası

Merak edip bu yazıyı okuduğuna göre senin de bazı korkuların var. Pek çok kişi gibi sen de nazardan, kötü olaylardan, karabasandan, cinlerden, şeytandan, büyüden, ölümden, hastalıktan, kazadan mı korkuyosun? Çocukların, ailen, işin veya eşinle ilgili endişelerin, kaygıların mı var?

Korkularına son vermek için Yaradan’a sığınıp dua etmek mi istiyorsun? Bundan uzun yıllar önce Davud peygamber de aynısını yapmıştı. Korktuğu anlarda Tanrı’ya sığınıp dua etmişti. Onun dularından birkaçına kısaca bakalım:

RAB’be yöneldim, yanıt verdi bana, bütün korkularımdan kurtardı beni. (Mezmur 34:4)

Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile, kötülükten korkmam. Çünkü sen benimlesin. Çomağın, değneğin güven verir bana. (Mezmur 23:4)

RAB benim ışığım, kurtuluşumdur, kimseden korkmam. RAB yaşamımın kalesidir, kimseden yılmam. (Mezmur 27:1)

Bundan 2000 yıl kadar önce kızı ölmek üzere olan ve bu nedenle çok korkan ve endişelenen bir adam vardı. Adam kendisine sadece Tanrı’nın yardım edebileceğini biliyordu. Şimdi onun neler yaşadığını okuyalım:

Karşı yakaya dönen İsa’yı halk karşıladı. Çünkü herkes O’nu bekliyordu. O sırada, havra yöneticisi olan Yair adında bir adam gelip İsa’nın ayaklarına kapandı, evine gelmesi için yalvardı. Çünkü on iki yaşlarındaki biricik kızı ölmek üzereydi…  İsa daha konuşurken havra yöneticisinin evinden biri geldi. Yöneticiye, “Kızın öldü” dedi, “Artık öğretmeni rahatsız etme.” İsa bunu duyunca havra yöneticisine şöyle dedi: “Korkma, yalnız iman et, kızın kurtulacak.”İsa adamın evine gelince Petrus, Yuhanna, Yakup ve kızın annesi babası dışında hiç kimsenin kendisiyle birlikte içeri girmesine izin vermedi. Herkes kız için ağlıyor, dövünüyordu. İsa, “Ağlamayın” dedi, “Kız ölmedi, uyuyor.” Kızın öldüğünü bildikleri için İsa’yla alay ettiler. O ise kızın elini tutarak, “Kızım, kalk!” diye seslendi. Ruhu yeniden bedenine dönen kız hemen ayağa kalktı. İsa, kıza yemek verilmesini buyurdu.  (Luka 8:40-42 ve 49-55)

Ölüleri dirilten, hastaları iyileştiren, cinleri kovan, binlerce kişiyi doyuran İsa, senin korkularını çok iyi biliyor ve sana da yardım etmek istiyor. Yüreğini ağırlaştıran ne varsa O’na verebilirsin. Kutsal Kitap’da yazıldığı gibi:

Bütün kaygılarınızı O’na yükleyin, çünkü O sizi kayırır. (1. Petrus 5:6-7)

İsa’ya kendi dilinde ve kendi cümlelerinle seslenebilirsin. Çünkü O, insanlar ve diller arasında ayrım yapmaz. Kendisine yürekten seslenen herkese cevap verir, çünkü bütün insanları sever:

Size esenlik bırakıyorum, size kendi esenliğimi veriyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum. Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın. (Yuhanna 14:27)

Nasıl dua etmen gerektiğinden emin değilsen”Duaların Duyulmasının Şartları” başlıklı yazıyı okuyabilirsin.