Musa Peygamber

 

Musa Peygamber (yaklaşık İ.Ö. 1500)

Musa çok dua ederdi. Onun dualarını Kutsal Kitap’ta okuyabiliriz. Musa’nın dualarından bir tanesi çok özeldir. Tanrı’nın yüzünü, O’nun görkemini görmek istemişti. Çıkış 33:12-22:

Musa RAB’be şöyle dedi: ‹‹Bana, ‹Bu halka öncülük et› diyorsun, ama kimi benimle göndereceğini söylemedin. Bana, ‹Seni adınla tanıyorum, senden hoşnudum› demiştin. Eğer benden hoşnutsan, lütfen şimdi bana yollarını göster ki, seni daha iyi tanıyıp hoşnut etmeye devam edeyim. Unutma, bu ulus senin halkındır.›› RAB, ‹‹Varlığım sana eşlik edecek›› diye yanıtladı, ‹‹Seni rahata kavuşturacağım.›› Musa, ‹‹Eğer varlığın bize eşlik etmeyecekse, bizi buradan çıkarma›› dedi, ‹‹Yoksa benden ve halkından hoşnut kaldığın nereden bilinecek? Bize eşlik etmenden, değil mi? Ancak o zaman benimle halkın yeryüzünün öteki halklarından ayırt edilebiliriz.›› RAB, ‹‹Söylediğin gibi yapacağım›› dedi, ‹‹Çünkü senden hoşnut kaldım, adınla tanıyorum seni.›› Musa, ‹‹Lütfen görkemini bana göster›› dedi. RAB, ‹‹Bütün iyiliğimi önünden geçireceğim›› diye karşılık verdi, ‹‹Adımı, RAB adını senin önünde duyuracağım. Merhamet ettiğime merhamet edeceğim, acıdığıma acıyacağım. Ancak, yüzümü görmene izin veremem. Çünkü yüzümü gören yaşayamaz.›› Sonra, ‹‹Yakınımda bir yer var›› dedi, ‹‹Orada, kayanın üzerinde dur. Görkemim oradan geçerken seni kayanın kovuğuna sokup geçinceye kadar elimle örteceğim. Elimi kaldırdığımda, sırtımı göreceksin. Ama yüzüm görülmeyecek.››

Burada Tanrı’nın Musa’nın bu sıradışı duasına nasıl karşılık verdiğini görüyoruz. Tanrı onun duasını kabul etti, ama Tanrı’yı gören herkesin ölmesi gerektiği için Tanrı bu soruna da bir çözüm buldu. Musa’nın Kendisini arkadan görmesine izin verdi. Musa’yı bir mağarada tutarak yakıcı görkeminden onu korudu. Tanrı nasıl da sevgi dolu bir şekilde Musa’nın duasını yanıtladı!

Tanrı’nın bunu tam olarak nasıl yaptığını Çıkış 34:5-8’de okuyoruz:

RAB bulutun içinde oraya inip onunla birlikte durdu ve adını RAB olarak duyurdu. Musa’nın önünden geçerek, ‹‹Ben RAB’bim›› dedi, ‹‹RAB, acıyan, lütfeden, tez öfkelenmeyen, sevgisi engin ve sadık Tanrı. Binlercesine sevgi gösterir, suçlarını, isyanlarını, günahlarını bağışlarım. Hiçbir suçu cezasız bırakmam. Babaların işlediği suçun hesabını oğullarından, torunlarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.›› Musa hemen yere kapanıp tapındı.

Musa’nın ölmesi gerekmedi, aksine Tanrı’yı daha yakından tanıdı.

Sen Musa olmayabilirsin, ama belki de Tanrı’nın yakınlığını arıyorsun. Bugün Tanrı daha önce görülmemiş bir fırsat sunuyor. Kim İsa’yı görürse, Tanrı’yı görmüş olur. İsa şöyle diyor: “Ben ve Baba biriz”. (Yuhanna 10:30). İsa aracılığıyla Tanrı’ya yaklaşabilir ve O’nu olduğu gibi görebilirsin. Bunun için ölmen gerekmez. Kim İsa’ya yaklaşırsa, Tanrı’ya, göksel Babamıza yaklaşmış olur. Bunu sen de yapabilirsin.

Evet, İsa aracılığıyla duaların duyulur. İsa şöyle diyor:

Size doğrusunu söyleyeyim, benim yaptığım işleri, bana iman eden de yapacak; hatta daha büyüklerini yapacaktır. Çünkü ben Baba’ya gidiyorum. Baba Oğul’da yüceltilsin diye, benim adımla dilediğiniz her şeyi yapacağım. Benim adımla benden ne dilerseniz yapacağım.››
(Yuhanna 14,12-14)